Powrót

Co to jest diplopia?

Diplopia - co to jest? Jakie objawy daje?

Jeśli któregoś dnia, skupiając wzrok na konkretnym obiekcie, ze zgrozą stwierdzamy, że widzimy podwójnie, jest to powód do niepokoju. Może bowiem oznaczać, że mamy do czynienia z diplopią patologiczną.(1) Jakie są rodzaje diplopii? Skąd bierze się to zaburzenie widzenia? W jaki sposób się je leczy?

 

Co to jest diplopia? (1,2)

Diplopia to inaczej wzrokowe wrażenie widzenia dwóch obrazów, a najprościej mówiąc podwójne widzenie. Jeśli podejrzewamy u siebie diplopię, to bardzo ważne jest, abyśmy poprawnie odróżniali jej fizjologiczną formę od patologicznej. Podwójne widzenie fizjologiczne występuje u każdego zdrowego człowieka i nie jest powodem do niepokoju. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że na co dzień widzi również podwójnie.

Diplopia fizjologiczna występuje w momencie, kiedy skupiamy wzrok na jakimś obiekcie i wszystkie punkty znajdujące się bliżej oraz dalej niż punkt fiksowany widziane są podwójnie. Niewiele osób jest w stanie zauważyć tę zależność, dlatego fizjologiczna diplopia w żaden sposób nie przeszkadza w normalnym widzeniu. Inaczej sprawa wygląda w sytuacji, gdy mamy do czynienia z patologicznym podwójnym widzeniem. Ta anomalia występuje, gdy to właśnie obiekt, na którym skupiamy wzrok, zaczyna nam się dwoić w oczach.

Podwójne widzenie – przyczyny i objawy (1)

Objawem choroby jest podwójne widzenie obiektów, na których skupiamy wzrok. Osoby dorosłe od razu zauważą, że z ich wzrokiem dzieje się coś niepokojącego. Natomiast w przypadku małych dzieci, które nie są jeszcze w stanie komunikować swoich potrzeb, trzeba zwracać uwagę na sposób w jaki trzymają głowę i mrużą oczy. Osoby cierpiące na patologiczną diplopię widzą lepiej, kiedy przymkną jedno oko lub trzymają nieprawidłowo przechyloną głowę. Istnieje jednak szansa, że w przypadku bardzo małych dzieci problem ustąpi samoistnie. Ośrodkowy układ nerwowy u kilkulatków posiada zupełnie inne obronne mechanizmy niż u starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest na tyle plastyczny, że może sam rozwiązać problem podwójnego widzenia.

Diplopia fiksowanego obiektu może dotyczyć jednego lub dwóch oczu. Podwójne widzenie w jednym oku jest najczęściej spowodowane przymgleniem rogówki, podwichnięciem soczewki, astygmatyzmem, początkowym stadium zaćmy, pozaśrodkową fiksacją siatkówkową, leczeniem korespondencji siatkówkowej lub zaburzeniami psychicznymi. Podwójne widzenie dotyczące obu oczu wynika ze złego ustawienia gałek ocznych. Nieprawidłowo położone gałki oczne nie mogą poruszać się symetrycznie, przez co cały proces widzenia zostaje zaburzony. Powodem tego stanu są zwykle choroby – złamania oczodołu, guzy oczodołu, ostry zez spowodowany dekompensacją zeza ukrytego czy niedowłady lub porażenia mięśni gałkoruchowych.

Podwójne widzenie – leczenie (1,2)

Niestety bardzo często nie da się zapobiec chorobom, które prowadzą do patologicznego podwójnego widzenia. Ważne jest, aby stosować się do przyczynowego leczenia zaleconego przez okulistę oraz regularnie pojawiać się na kontroli. Lekarz zwykle zaleca stosowanie okularów pryzmatycznych, które nie powodują zmiany ustawienia oka. Ich zadaniem jest przesunięcie obrazu na odpowiednie miejsce wewnątrz oka (z siatkówki na plamkę). Czasami zaleca się też doraźne zasłonięcie jednego oka, aby chory mógł normalnie widzieć do czasu postawienia pełnej diagnozy.

W przypadku gdy powodem podwójnego widzenia jest zez, do mięśnia chorego oka podaje się toksynę botulinową A. Ten zabieg zmniejsza kąt zeza i tym samym odczucie podwójnego widzenia. Podczas leczenia patologicznej diplopii często niezbędna okazuje się operacja. Jeśli przyczyną diplopii jest porażenie mięśnia gałkoruchowego, to po upływie kilku miesięcy od wystąpienia objawów można skorygować wadę operacyjnie.

 

  1. Kubatko-Zielińska A. Podwójne widzenie (diplopia). http://okulistyka.mp.pl/objawychoroboczu/86438,podwojne-widzenie-diplopia Data dostępu: 22.07.2017
  2. Pogrzebielski A. Podwójne widzenie (diplopia) http://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/131548,podwojne-widzenie-diplopia Data dostępu: 22.07.2017