Powrót
Jak dbać o wzrok na co dzień?

Codzienna higiena wzroku polega na przyswojeniu sobie prostych nawyków, które w dłuższej perspektywie czasu mogą mieć znaczny wpływ na komfort całego Twojego życia. Nawet, jeśli masz sokoli wzrok, dbaj o oczy i reaguj na pierwsze objawy pogorszenia się wzroku.
Higiena narządu wzroku – 10 podstawowych zasad, których warto przestrzegać (1,2):
- Sprawdź, czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka chorób oczu. Jeśli w Twojej rodzinie występowały choroby oczu, Ty także możesz mieć większą tendencję do ich rozwoju. Ponadto musisz szczególnie troskliwie zadbać o wzrok, jeśli masz cukrzycę i nadciśnienie, gdyż do ich powikłań należą schorzenia oczu. Wreszcie – zasady higieny wzroku są bardzo ważne dla osób po 65. roku życia, narażonych na zaburzenia zdrowotne związane z wiekiem.
- Jedz zdrowo – zbawiennie na narząd wzroku wpływają antyoksydanty zawarte w owocach i warzywach, szczególnie ciemnozielonych warzywach liściastych, np. szpinaku, jarmużu. Oprócz tego sięgaj po tłuste ryby morskie (łosoś, halibut), które są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, również pozytywnie wpływających na oczy.
- Rzuć palenie (albo nigdy nie zaczynaj palić), bo papierosy negatywnie wpływają na cały organizm i zwiększają prawdopodobieństwo katarakty, zwyrodnienia plamki żółtej czy uszkodzenia nerwu wzrokowego – każde z tych schorzeń może prowadzić do ślepoty.
- Nie zapominaj o okularach z filtrem przeciwsłonecznym, który w 100% chroni oczy przed działaniem promieni UV (kupionych w salonie optycznym).
- W pracy używaj okularów ochronnych wobec szkodliwych czynników – jeśli zasady BHP w Twoim zakładzie pracy nakazują używanie okularów lub gogli, które zabezpieczają oczy (np. masz do czynienia z chemikaliami lub istnieje ryzyko uszkodzenia oczu), absolutnie nie ignoruj regulaminu, bo o uraz oka nietrudno, a w skrajnych przypadkach możliwa jest nawet utrata wzroku lub niedowidzenie. Podobnie – zawsze używaj okularów ochronnych podczas uprawiania sportów, np. w czasie jazdy na nartach.
- Ćwicz regularnie – choć to wydaje się niewiarygodne, aktywność fizyczna może zredukować prawdopodobieństwo kłopotów ze wzrokiem. Obserwacje naukowe wykazały, że już nawet systematyczne spacery są w stanie zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej nawet do 70%.
- Zapobiegaj zakażeniom oka – zasady dbania o oczy obejmują nie tylko ochronę przed czynnikami fizycznymi i chemicznymi, ale także patogennymi. Jeśli np. nie będziesz przestrzegać zasad sterylności podczas wymiany soczewek kontaktowych, możesz doprowadzić do infekcji.
- Daj oczom odpocząć, bo patrzenie na blisko położone obiekty (komputer, książka) skutkuje ich napięciem. Postaraj się raz na 20 minut zrobić sobie 20 sekundową przerwę i popatrzeć przez okno na odległy krajobraz. Nawet nie wiesz, jaki to daje Twoim oczom relaks.
- Badaj wzrok – reaguj już na pierwsze objawy pogorszenia się ostrości widzenia, a jeśli nic nie zdradza pogorszania wzroku, możesz profilaktycznie co 2 lata się przebadać. Odwiedzaj okulistę tym bardziej, jeśli jesteś w grupie ryzyka wady wzroku.
- Dbaj o zdrowie całego organizmu, bo to w jakiej jesteś kondycji, oddziałuje na poszczególne narządy. Szczególnie niebezpieczne dla wzroku są cukrzyca i nadciśnienie, dlatego bezwględnie je kontroluj.
Jak dbać o narząd wzroku? Jak widzisz, zasady higieny oczu nie są trudne, a mogą naprawdę wiele zdziałać. Kiedy wzrok się pogarsza, otaczający Cię świat nie jest już taki sam, a przecież najlepiej jest cieszyć się jego pięknem jak najdłużej.
- Heiting G. 8 Ways To Protect Your Eyesight. http://www.allaboutvision.com/over60/ways-to-protect.htm Data dostępu: 20.05.2017
- Simple Tips for Healthy Eyes. https://nei.nih.gov/healthyeyes/eyehealthtips Data dostępu: 20.05.2017