Powrót

Jak się bada ostrość wzroku?

Jak sie przygotować do badania wzroku?

Badanie ostrości wzroku od dali i bliży to stały element niemal każdej wizyty u okulisty. Testy widzenia pozwalają na kontrolę wady wzroku (czy się powiększa, zmniejsza, stabilizuje), a w przypadku osób, które do tej pory widziały dobrze, pomagają zdiagnozować wadę wzroku. Jak wyglądają takie badania? Jakie narzędzia pozwalają sprawdzić ostrość wzroku? (1,2)

 

Badanie ostrości wzroku do dali (1)

Kiedy zauważymy, że mamy problem z odczytywaniem napisów z daleka, a nawet zdarza się nam nie rozpoznać na ulicy kogoś znajomego, to znak, że najwyższy czas sprawdzić ostrość wzroku do dali.

Jest wiele metod, które pozwalają zbadać jak źle widzimy z daleka, ale w Polsce najczęściej stosowana jest tablica Snellena. Jest to duża biała plansza, na której w kolejnych rzędach zapisane są znaki zwane optotypami. W przypadku dorosłych są to litery lub cyfry, a w tablicach Snellena dla dzieci umieszcza się rysunki. W najwyższym rzędzie znaki są największe, by z każdym kolejnym rzędem zmniejszać się coraz bardziej. To jakie optotypy pojawiają się na tablicach Snellena nie jest przypadkowe – zwykle zapisuje się litery i cyfry, które tylko w niewielkim stopniu różnią się od innych znaków. Takie pary liter to na przykład I oraz L albo U oraz V. W przypadku cyfr są to 1 oraz 7 albo 5 oraz 6. Dzięki temu, że na tablicy pojawiają się tak niejednoznaczne znaki, łatwiej można ocenić, czy osoba poddawana testowi na pewno dobrze widzi z danej odległości. Nawet lekkie zaburzenie widzenia może już przeszkadzać w rozpoznaniu 1 i 7 albo I oraz L. Znaki z tablicy Snellena odczytuje się w Polsce z odległości 5 m.

Sprawdzanie wzroku można również wykonać, stosując takie testy, jak test LogMAR, test z literą E, pierścienie Landholta oraz test Sheridana Gardinera. Nie są to jednak metody popularne w Polsce. Do badania ostrości wzroku nie trzeba się w żaden sposób specjalnie przygotowywać. Warto za to przyjść do lekarza wypoczętym i odpowiednio skupić się podczas przeprowadzania testu.

Test wzroku do bliży (2)

Ostrość wzroku do bliży bada się, gdy zauważymy, że mamy problem z czytaniem lub pracą przy monitorze komputera. Jeśli litery zlewają się, są niewyraźne, coraz częściej odsuwamy od oczu książkę lub gazetę, a przeczytanie drobnego tekstu staje się dużym wyzwaniem, to warto wybrać się na test okulistyczny. Tego rodzaju badanie powinny również wykonać wszystkie osoby po 40. roku życia, u których może pojawić się tak zwana starczowzroczność. Jest to naturalny proces związany z utratą nastawności soczewki, który postępuje wraz z wiekiem.

Do sprawdzenia ostrości wzroku stosuje się, podobnie jak w przypadku dali, tablice Snellena. Tablica jest jednak wielkości kartki papieru, którą należy trzymać w odległości 30 cm od oczu (jest to naturalny dystans potrzebny do czytania). Na planszy znajduje się kilka linijek tekstu o różnej wielkości czcionki. Na górze strony słowa są najdrobniejsze, a im niżej tym stają się większe. Zadaniem pacjenta jest odczytanie całego tekstu, pojedynczych słów lub liter. Na tej podstawie lekarz ocenia, jakiej korekcji wzroku wymaga dana osoba. Istnieją również tablice, na których znajdują się tak zwane haki, czyli znaki przypominające literę E zwróconą w różnych kierunkach. Wtedy zadaniem badanej osoby jest opisanie wyglądu danego symbolu. W przypadku dzieci tablica Snellena zamiast liter i cyfr jest wypełniona obrazkami. Badanie wzroku do bliży, podobnie jak w przypadku dali, nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania fizycznego.

 

  1. Pogrzebielski A. Badanie ostrości wzroku do dali https://okulistyka.mp.pl/badanieoczu/podstawowe/68633,badanie-ostrosci-wzroku-do-dali Data dostępu: 28.07.2017
  2. Pogrzebielski A. Badanie ostrości wzroku do bliży https://okulistyka.mp.pl/badanieoczu/podstawowe/68644,badanie-ostrosci-wzroku-do-blizy Data dostępu: 28.07.2017