Powrót

Jak zapobiegać alergicznemu zapaleniu spojówek?

Rozpoznanie i leczenie zapalenia spojówek

Szacuje się, że różnego typu choroby uczuleniowe dotykają co czwartą osobę, a alergiczne zapalenie spojówek jest najczęstszym schorzeniem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży (1). Może mieć postać ostrą, przewlekłą, sezonową, a do zaostrzenia objawów dochodzi pod wpływem zróżnicowanych czynników. Czy przykrym dolegliwościom można jakoś zapobiec? 

Alergiczne zapalenie spojówek – jak się objawia?

 

Kiedy we znaki daje się zapalenie ostre, objawy ujawniają się bardzo szybko i należą do nich głównie: obrzęk powiek, swędzenie i pieczenie oczu, czasami zaś objawy te idą w duecie z cieknącym nosem. Czynnikiem je wywołującym są głównie pyłki roślin wiatropylnych. Zapalenie przewlekłe występuje dużo rzadziej – w tym przypadku, choć objawy są łagodniejsze, doskwierają niezależnie od sezonu, gdy alergik jest narażony np. na roztocza kurzu domowego czy pleśnie wewnątrzdomowe. Symptomy nie występują wprawdzie przez cały czas, ale dają nawroty. Alergia manifestuje się poprzez obrzęk powiek, świąd oczu, przekrwienie spojówek, łzawienie, pocieranie nosa, trudności w oddychaniu przez nos. Czasami nawet już rano możesz obudzić się z podpuchniętymi powiekami i uczuciem dyskomfortu. W przypadku chronicznej postaci choroby jesienią i zimą przeważnie dochodzi do jej zaostrzeń (1,2).

Jakie są sposoby na alergiczny nieżyt spojówek?

 

Choć objawy alergicznego zapalenia spojówek potrafią mocno dać się we znaki, istnieją środki łagodzące, dostępne na lub bez recepty, stosowane doustnie, dospojówkowo i donosowo. Pomocne jest wypłukiwanie alergenów z oka przy pomocy roztworu soli fizjologicznej lub tzw. sztucznych łez. Ukojenie przynoszą też chłodne okłady na oczy. Pamiętaj, że uciążliwe, nawracające objawy muszą być skonsultowane z alergologiem, który rozpocznie tzw. odczulanie. Bardzo ważną rolę odgrywa też prewencja, która zależy od tego, co wywołuje reakcję alergiczną: pyłki roślin, roztocza, ekspozycja na chemikalia, naskórek i wydzieliny zwierząt, enzymy roślinne. Zdarza się, że objawy alergicznego zapalenia spojówek występują u osób, które są narażone na kontakt z substancjami uczulającymi w pracy, natomiast po powrocie do domu czują się lepiej (3).

Co należy wówczas zrobić?

Najskuteczniejszym sposobem na poprawę samopoczucia jest unikanie alergenów, choć to nie zawsze bywa proste. W okresie pylenia ważne jest ograniczenie do minimum wychodzenia na zewnątrz (idealnym rozwiązaniem byłaby tymczasowa przeprowadzka nad morze lub w góry, gdzie występuje inna szata roślinna). Ponadto przydają się okulary szczelnie zakrywające oczy, mycie ciała i włosów oraz zmiana odzieży po powrocie do domu (na ich powierzchniach mogą znajdować się alergeny z otoczenia), unikanie przebywania w pomieszczeniach, w których są otwarte okna. Gdy za nieżytem spojówek stoją roztocza, trzeba urządzić mieszkanie w sposób bardziej przyjazny alergikom, czyli bez zbędnych dywaników, kotar, firanek, ozdobnych poduszek, narzut, kilimów. Konieczne jest też regularne odkurzanie powierzchni i mycie podłóg, a także częste wietrzenie pomieszczeń, szczególnie w okresie grzewczym (3).

 

Jeśli wcześniej występowało u Ciebie alergiczne zapalenie spojówki, postaraj się zaopatrzyć w lek antyalergiczny przed spodziewaną ekspozycją na alergen. Pamiętaj jednak, że krople do oczu używane na alergiczne zapalenie spojówek, po które sięga się w nadmiarze, mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego zawsze korzystaj z zaleconych środków, zachowując najwyższy stopień ostrożności (1).

Alergiczne zapalenie spojówek czy zespół suchego oka?

 

Pamiętaj, że czasem objawy tych dwóch schorzeń można łatwo pomylić! „Czerwone oko” nie zawsze jest wynikiem uczulenia, bo może występować u osób dużo pracujących przed komputerem, przebywających w sztucznym oświetleniu i klimatyzowanych pomieszczeniach (1).

 

 

  1. Zaleska-Żmijewska A, Szaflik J. Objawy i leczenie alergii narządu wzroku. Alergia 2006(2): 10-16
  2. Allergic Conjunctivitis. http://www.healthline.com/health/allergic-conjunctivitis#overview1 Data dostępu: 21.05.2017
  3. Bogacka A. Alergiczne zapalenie spojówek. http://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek Data dostępu: 21.05.2017