Powrót

Jęczmień na oku – objawy, przyczyny i leczenie

Jęczmień na oku - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?

Jęczmień na oku – bolesna infekcja brzegów powiek, która może pojawić się po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie.(1) Nie tylko psuje samopoczucie, ale i nieciekawie wygląda. Mając jęczmień pewnie chcesz schować się w czterech ścianach i jak najszybciej się go pozbyć. Czy są na to sposoby? 

Jęczmień na oku – przyczyny i objawy

 

Jęczmień (hordeolum) to ostre, miejscowe zakażenie powiek. Rozróżniamy jego dwa rodzaje:

  • jęczmień zewnętrzny, który obejmuje mieszki włosowe rzęs,
  • mięsień wewnętrzny, który rozwija się w gruczołach tarczkowych Meiboma.

Za zdecydowaną większość przypadków odpowiada infekcja gronkowcami. Niektóre osoby są na nią bardziej narażone, a w grupie ryzyka znajdują się: chorzy na cukrzycę, borykający się z łojotokiem lub łojotokowym zapaleniem skóry, trądzikiem różowatym, przewlekłym zapaleniem brzegów powiek, dysfunkcją gruczołów Meiboma. (2)

 

Jęczmień na powiece może też wystąpić w przypadku osłabionego układu immunologicznego, zapalenia powiek, braku wystarczającej higieny (np. przy wymianie soczewek kontaktowych bez zachowania sterylnych warunków, spanie w makijażu). Czynnikiem ryzyka jest też trądzik różowaty.(1)

 

Jęczmień na oku u dziecka czy osoby dorosłej objawia się poprzez wystąpienie grudki/guzka na brzegu powieki. Może być pojedynczy lub mnogi. Pod wpływem nacisku zmiana powoduje ból, na skórze wokół niej rozwija się obrzęk i stan zapalny. Oko staje się zaczerwienione. Oprócz tego, wystąpieniu jęczmienia mogą towarzyszyć: nadwrażliwość na światło, łzawienie lub wyciek z oka.(3)

Jak leczyć jęczmień na oku?

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „jak usunąć jęczmień z oka?”, bo to dolegliwość bardzo powszechna. Zdarza się, że nieładna i bolesna zmiana szybko znika –  po kilku dniach dochodzi do jej samoistnego pęknięcia i wszystkie objawy towarzyszące ustępują. Nie próbuj jednak otwierać guzka samodzielnie, bo to może prowadzić do jeszcze ostrzejszego stanu zapalnego!

 

Jak usunąć jęczmień domowymi sposobami? Niestety nie ma metody, która pozwoliłaby na błyskawiczne pozbycie się zmiany, jednak możesz przyspieszyć jej gojenie. Przede wszystkim przykładaj ciepłe okłady na oko codziennie, 4 razy na dobę, przy czym każdy powinien trwać do ok. kwadransa. Oprócz tego rób delikatne masaże (palcem lub wygodnym przedmiotem, np. krawędzią niewielkiej buteleczki lub obrączką). Masuj zawsze w kierunku ujścia gruczołów powieki, czyli gdy chcesz się pozbyć jęczmienia z powieki górnej – od góry na dól, z dolnej – od dołu do góry. Całą kurację mogą uzupełniać antybiotyki. Gdy to nie pomoże w ciągu 2-3 dni – udaj się do okulisty.(2)

Niestety, jęczmienia nie sposób zakamuflować makijażem, gdyż obrzęk jest bardzo widoczny.

 

Powikłania jęczmienia, czyli czym jest gradówka?

 

Kiedy jęczmień rozwija się w postać przewlekłą, wówczas mówimy o gradówce (może ona także powstać niezależnie od jęczmienia). Gradówka ma postać ziarniaka tłuszczowego i jest bezbolesna. Czasami zmianie mogą towarzyszyć: łzawienie, nadwrażliwość na światło, niewyraźne widzenie. Gradówkę leczy się podobnie jak jęczmień, czyli przy pomocy ciepłych okładów i preparatów do oka z antybiotykiem. Powinna ustąpić do miesiąca. Jeśli tak się nie stanie, wówczas należy zwrócić się do okulisty i być może konieczne będzie jej chirurgiczne usunięcie.(4)

Jęczmień i gradówka – czy można zapobiec infekcji?

 

Nie zawsze, ponadto zakażenie może dawać nawroty u osób, którym już raz zdarzyło się mieć tego typu zmianę. Możesz jednak poświęcić więcej uwagi swojej ogólnej odporności, zadbać o zbilansowaną dietę, która nie dopuści do niedoborów witaminowych, a ponadto przestrzegaj higieny i często myj dłonie, bo to zazwyczaj wraz z nimi zarazki przenoszą się do oka.

 

 

  1. Sty. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sty/basics/definition/con-20022698 Data dostępu: 14.06.2017
  2. Pogrzebielski A. Guzki zapalne powiek – jęczmień i gradówka. http://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/86721,guzki-zapalne-powiek-jeczmien-i-gradowka Data dostępu: 22.05.2017
  3. External Eyelid Stye (Hordeolum Externum)
    http://www.healthline.com/health/stye#overview1 Data dostępu: 14.06.2017
  4. Chalazion. http://www.healthline.com/health/chalazion#overview1 Data dostępu: 22.05.2017