Powrót

Osłabienie widzenia związane z wiekiem

Wiek a wzrok

Wraz z wiekiem wiele osób doświadcza pogorszenia wzroku i zaburzeń widzenia. Jest to naturalna konsekwencja procesu starzenia, która daje o sobie znać szczególnie po 40. roku życia. (2) Zmiany w zakresie widzenia znacznie utrudniają codziennie funkcjonowanie. Można je jednak skutecznie opóźnić i korygować. Podpowiadamy, jak poprawić wzrok i cieszyć się zdrowiem oczu, pomimo lat.

 

 

Objawy starzenia się oczu

Zaburzenia widzenia związane ze starzeniem objawiają się na wiele sposobów. Z upływem czasu nasze pole widzenia staje się coraz bardziej ograniczone. Osoby starsze mają trudności w dostrzeganiu obiektów pojawiających się w jego obwodowej części. W dojrzałym wieku widzenie bywa również utrudnione przez pojawiające się przed oczami błyski czy męty w postaci linii lub plam. (1)

 

Innym objawem starzenia się wzroku jest osłabienie jego ostrości. Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w utracie komórek nerwowych kanału wzrokowego oraz zmniejszeniu przejrzystości rogówki i soczewki. (1)

 

Około 40 roku życia u każdego z nas pojawia się wada wzroku, zwana prezbiopią. (2) Prezbiopia, czyli starczowzroczność, to zanik zdolności do ostrego widzenia z bliskiej odległości. (1) Prezbiopia spowodowana jest zaburzeniem mechanizmu akomodacji, a to z kolei wynika z utraty elastyczności soczewki. (2)

 

Wraz z wiekiem potrzebujemy większej ilości światła, które umożliwi nam właściwe widzenie. Kłopotów ze wzrokiem możemy doświadczać zwłaszcza o zmroku i w nocy (1). Zmniejszają się również zdolności adaptacji do zmieniających się nagle warunków oświetleniowych. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas jazdy samochodem (np. przy wjeździe do tunelu w słoneczny dzień). (1)

 

Poważnym problemem osób starszych jest osłabienie percepcji głębi, które w codziennym życiu ujawnia się w trudnościach z oceną odległości czy wysokości elementów otoczenia. Pogorszeniu ulega też umiejętność rozpoznawania i rozróżniania kolorów. (1)

 

Choroby oczu osób starszych

Niekiedy zaburzenia widzenia w dojrzałym wieku mogą być spowodowane chorobami oczu. Za najpowszechniejszą z nich, prowadzącą do pogorszenia wzroku u osób starszych, uznawana jest zaćma – schorzenie objawiające się częściowym lub całkowitym zmętnieniem soczewki. (3)

 

Inną groźną chorobą, która skutkuje ślepotą, jest jaskra. Jaskra przejawia się stopniową degeneracją nerwu wzrokowego i obumieraniem jego komórek oraz ubytkami w polu widzenia. (1, 3)

 

Do schorzeń oczu, na które narażone są osoby po 50. roku życia, zaliczamy również zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). Choroba ta dotyka centralnego obszaru siatkówki, odpowiedzialnego za ostrość widzenia, rozpoznawanie kolorów i poczucie kontrastu. W jej zaawansowanym stadium, w polu widzenia pojawia się ciemna plama, która utrudnia chorym czytanie, rozpoznawanie twarzy czy wykonywanie codziennych czynności. (3)

 

Jak poprawić ostrość wzroku u osób starszych?

O oczy warto zatroszczyć się jak najwcześniej, by nie dopuścić do pojawienia się poważnych dolegliwości ze strony narządu wzroku. Przede wszystkim, należy zadbać o zdrową dietę. Spośród produktów żywnościowych dobrych dla naszych oczu, prym wiodą te zawierające antyoksydanty: luteinę oraz witaminy: A, E i C. (4) Luteinę znajdziemy nie tylko w wielu owocach i warzywach (np. szpinak, brokuł) (4), ale także w specjalistycznych suplementach diety.

 

Zdrowa dieta powinna iść w parze ze zdrowym trybem życia. Aby ustrzec się problemów ze wzrokiem i chorób, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, niezwykle istotna jest aktywność fizyczna oraz rezygnacja z palenia papierosów. (3)

 

Wszelkie symptomy pogorszenia wzroku powinny być niezwłocznie konsultowane ze specjalistą. Zaburzenia widzenia mogą zostać poddane korekcji przy użyciu odpowiednio dobranych soczewek okularowych. (2) Regularne wizyty w gabinecie okulistycznym to ponadto szansa na wczesne wykrycie chorób oczu. Osoby starsze powinny poddawać się badaniu wzroku co ok. 12 miesięcy. (3)
Przypisy:

  1. Kilian M. Naturalne i patologiczne zmiany oczne w starszym wieku i ich subiektywne objawy. Niepełnosprawność i Rehabilitacja 2012;2,91-105.
  1. Czy pogorszenie wzroku po czterdziestce jest nieuniknione? Dostęp online: http://www.zdrowie.senior.pl/75,0,Czy-pogorszenie-wzroku-po-czterdziestce-jest-nieuniknione,25104.html Data dostępu: 17.02.2017
  1. Wierzbowska J, Stankiewicz A. Choroby oczu u osób w wieku podeszłym. Medycyna po Dyplomie 2011 (20);8(185),46-51.
  1. Wolski T, Kalisz O, Gerkowicz M, et. al. Rola i znaczenie antyoksydantów w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem chorób oczu. Postępy Fitoterapii 2007; ,82-90.