Powrót

Pogarszający się wzrok – Jak skutecznie mu przeciwdziałać?

Co robić gdy wzrok się pogarsza?

Pogarszający się wzrok i problemy z ostrością widzenia to bardzo częste problemy, z którymi pacjenci zgłaszają się do okulisty. Objawem jest „zamglony”, niewyraźny i zamazany obraz – wynik zaburzeń ze strony układu optycznego oka, które prowadzą do nieprawidłowego skupienia promieni świetlnych na siatkówce. Dolegliwości tego rodzaju powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u okulisty, który rozpozna zaburzenie i zaleci odpowiednie leczenie. Należy pamiętać o regularnych kontrolach specjalistycznych, stosowaniu się do zaleceń lekarza i przestrzeganiu zasad higieny pracy wzrokowej. (1,2)

 

Pogarszający się wzrok – co robić?

 

Pogarszający się wzrok powinien przede wszystkim skłonić do wizyty u okulisty. Warto zadbać także o odpowiednie warunki do pracy wzrokowej oraz wzbogacić dietę w związki antyoksydacyjne, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku i zapobiegają patologiom w jego obrębie. Jeśli podaż tych substancji z pożywieniem jest zbyt mała, należy stosować suplementy diety, najlepiej preparaty złożone, jak Lutezan, który zawiera m.in. witaminy C i E, luteinę, zeaksantynę, cynk, selen, miedź oraz ekstrakty roślinne bogate w antocyjanidyny. (1,3,4)

Higiena pracy wzrokowej polega m.in. na zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia miejsca pracy, pamiętaniu o przerwach w pracy i ćwiczeniach oczu oraz zachowywaniu prawidłowej odległości od czytanej książki, monitora komputerowego czy telewizora. (2)

 

Problemy z ostrością widzenia: starczowzroczność

 

Przyczyną problemów z ostrością widzenia mogą być zmiany, jakie zachodzą w narządzie wzroku z wiekiem. Starczowzroczność jest następstwem nieuchronnego procesu – starzenia i oznacza stopniową utratę zdolności akomodacyjnych oka. Z biegiem czasu soczewka staje się coraz mniej elastyczna i twardnieje, a więc ogranicza się jej potencjał do zmiany kształtu i ogniskowania. W konsekwencji pacjenci mają trudności z widzeniem z niedużych odległości; zwykle oddalają od oczu gazetę lub książkę, by w ten sposób poprawić jakość widzenia. Najwięcej przypadków starczowzroczności rozpoznaje się u pacjentów po 40. roku życia. (1)

Starczowzroczność leczy się przy pomocy soczewek wieloogniskowych, dwuogniskowych i połówkowych lub soczewek kontaktowych (jednoogniskowych i wieloogniskowych). Wadę tę można też skorygować operacyjnie (laserowo lub chirurgicznie). Po zakończeniu leczenia pacjenci powinni pamiętać o okresowych kontrolach okulistycznych. (1)

 

Krótkowzroczność: nieprawidłowe widzenie w dal

 

Krótkowzroczność polega na niewyraźnym widzeniu odległych obiektów. Wadę koryguje się soczewkami rozpraszającymi, „minusami” (-): szkłami okularowymi lub soczewkami kontaktowymi. U dorosłych z wadą stabilną rozważa się leczenie zabiegowe (np. laserowe modelowanie rogówki). (2)

U dzieci i młodzieży z małą i średnią krótkowzrocznością (od 1D do 5D) można stosować ortokorekcję. Metoda polega na zakładaniu specjalnych, gazoprzepuszczalnych soczewek na noc, które spłaszczają przednią część rogówki – taki efekt utrzymuje się później przez cały dzień (po ich zdjęciu). (2)

Zwykle pacjenci ze skorygowaną krótkowzrocznością powinni zgłaszać się na dwie kontrole okulistyczne w ciągu roku. Prawidłowa korekcja wady nie tylko poprawia ostrość wzroku, ale jest ważnym elementem profilaktyki zaburzeń ze strony narządu wzroku, m.in. zaburzeń konwergencji (zbieżności oczu); zapobiega także pogarszaniu widzenia obuocznego. (2)

 

Nadwzroczność – problemy z widzeniem w dal i z bliska

 

Nadwzroczność oznacza nieprawidłowe widzenie w dal i z bliska. Wadę koryguje się soczewkami skupiającymi, „plusami” (+) (pod postacią okularów lub soczewek kontaktowych). Wymagane są kontrole okulistyczne (z reguły 1-2 razy w ciągu roku). (5)

U dorosłych można wykonywać zabiegi operacyjne, np. laserowe metody modelowania rogówki. U małych dzieci z małą nadwzrocznością, u których nie stwierdza się zaburzeń widzenia ani zeza, zwykle korekcja nie jest wymagana. Zaleca się tylko okresowe kontrole u okulisty. (5)

 

 

Astygmatyzm: niewyraźny obraz w różnych osiach widzenia

Mrużenie powiek i problemy z wyraźnym widzeniem w dal i z bliska mogą wskazywać na astygmatyzm. Wadę tę koryguje się soczewkami cylindrycznymi lub sferocylindrycznymi (w postaci okularów lub soczewek kontaktowych). Wyjątek stanowi astygmatyzm nieregularny, który wymaga korekty wyłącznie soczewkami kontaktowymi. Astygmatyzm można też leczyć operacyjnie. (6)

 

 

 

1. Kubatko-Zielińska A. Układ optyczny oka i zaburzenia akomodacji (starczowzroczność, niedomoga akomodacji). http://okulistyka.mp.pl/wadywzroku/74695,uklad-optyczny-oka-i-zaburzenia-akomodacji-starczowzrocznosc-niedomoga-akomodacji Data dostępu: 29.05.2017

2. Kubatko-Zielińska A. Krótkowzroczność. http://okulistyka.mp.pl/wadywzroku/74638,krotkowzrocznosc Data dostępu: 29.05.2017

3. Lutezan (preparat złożony) – kapsułki. https://bazalekow.mp.pl/lek/89155,Lutezan-kapsulki Data dostępu: 29.05.2017

4. Pogrzebielski A. Czy dieta ma wpływ na wzrok? http://dieta.mp.pl/lista/83193,czy-dieta-ma-wplyw-na-wzrok Data dostępu: 29.05.2017

5. Kubatko-Zielińska A. Nadwzroczność. http://okulistyka.mp.pl/wadywzroku/74691,nadwzrocznosc Data dostępu: 29.05.2017

6. Kubatko-Zielińska A. Astygmatyzm (niezborność). http://okulistyka.mp.pl/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc Data dostępu: 29.05.2017