Powrót

Profilaktyka chorób oczu

Jak dbać o oczy

Większość z nas nie wyobraża sobie swojej pracy bez komputera. Archiwizacja, przesyłanie i przetwarzanie dokumentów, a także projektowanie grafiki – tych rzeczy nie wyobrażamy sobie wykonywać już ręcznie (4)! Jednak wszechobecna technologia ma też i złe strony. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera może powodować pogorszenie wzroku.  Jeżeli odczuwasz ból oczu, zaburzenia ostrości widzenia czy uczucie suchości – to znak, że musisz zacząć dbać o oczy. Ustaw prawidłowo swój monitor (na równi z linią Twojego wzroku) i zacznij czytać poniższy tekst.

 

Zaburzenia widzenia, czyli dlaczego gorzej widzimy

Postęp techniczny w ostatnich czasach mocno przyśpieszył (żeby nie powiedzieć zawrotne). Niestety, nasze biologiczne dopasowanie się do zachodzących zmian, nie nadąża za wciąż nowymi aplikacjami czy urządzeniami (1). Nie oszukujmy się, przez lata ludzkie oczy patrzyły na lasy i doliny, nie miały pojęcia, o czymś takim jak tablety czy smartfony. Jakie wyzwania stawia naszym oczom postęp cywilizacyjny? Musimy przy dużych prędkościach patrzeć w dal, przy sztucznym oświetleniu i bardzo bliskiej odległości wykonywać precyzyjne czynności, czytać godzinami, widzieć w nocy czy szybko dopasowywać wzrok do zmieniających się natężeń światła. Do tego zanieczyszczenia środowiska nieustannie podrażniają śluzówkę naszego oka (1). To wszystko może mieć wpływ na nasze oczy, a nawet powodować wyjątkowo uciążliwy zespół suchego oka (2)! Co jeszcze może powodować zaburzenia widzenia?

 • Częste przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.
 • Promieniowanie ekranów telewizyjnych i komputerowych.
 • Długie czytanie przy złym oświetleniu.
 • Kąpiel w basenie.
 • Zbyt intensywne oświetlenie.
 • Suche powietrze (3).

Jeżeli zdarza Ci się wystawiać często na tego rodzaju zagrożenia dla Twoich oczu, powinieneś wiedzieć, czym grozi nie zadbanie o ten cenny narząd, jakim są oczy.

 

Choroby oczu – co nas czeka jeśli nie zadbamy o wzrok

Jeżeli nie będziemy zwracać wagi na higienę oczu, to na naszym nosie, prędzej czy później, pojawią się okulary (lub soczewki kontaktowe). Jak może skończyć się złe traktowanie naszych oczu?

 1. Dalekowzroczność – objawia się tym, że wyraźnie widzimy z daleka, a z bliska jak przez mgłę.
 2. Krótkowzroczność – w tym wypadku to, co blisko przed nami jest wyraźne, ale problem zaczyna się, gdy trzeba zobaczyć coś z daleka.
 3. Astygmatyzm – tutaj problem jest zarówno z widzeniem przedmiotów z daleka, jak i z bliska.

Oczywiście nasz organizm chce jak najlepiej poradzić sobie z tym „błędem” w naszym ciele, dlatego efektem tej walki będą np. bóle głowy (1).

Co więc robić, aby poprawić wzrok?

Oczywiście najlepiej byłoby zrezygnować z pracy przy komputerze, jednak to jest niemożliwe. Możemy jednak postarać się, aby negatywne skutki oddziaływania promieniowania z monitora czy zanieczyszczenia środowiska miały jak najmniejszy wpływ na nasze oczy.

 1. Czytając czy pracując przy biurku w nocy zapal światło w całym pokoju, nie tylko lampkę przy stoliku.
 2. Rób przerwy od czasu do czasu. Oderwij się od pracy i popatrz za okno. To odpręży Twoje oczy, które potrzebują chwilowego odpoczynku.
 3. Chociaż może jest to banał – nie zapominaj o śnie. Tak jak Twój organizm, tak i Twoje oczy, potrzebują regeneracji.
 4. Jedz witaminy. Witamina B6 odpręży Twoje zmęczone pracą oczy, witamina D natomiast zapobiega zaćmie i krótkowzroczności (1).
 5. Wspomagaj się suplementami – zawierają one wszystko to, czego potrzebuje nasze oko. Lutezan skład ma bardzo wyjątkowy i dlatego to świetny sposób na utrzymanie świetnej kondycji narządu wzroku.

Jeżeli jednak nic nie pomaga, a Ty widzisz coraz gorzej, zdecyduj się na laserową operację oka. Jest to nowoczesna metoda poprawy wzroku. I choć stanowi ogromny postęp w chirurgii refrakcyjnej, nie jest wolna od powikłań (3). Pamiętajmy, że jest to ostateczne rozwiązanie w walce o sokoli wzrok.

 

 1. Bragg P. Wzrok dobro najważniejsze. Interspar. Warszawa 1998; s:9-34.
 2. Mielczarek M. Zespół suchego oka jako jedna z przyczyn dolegliwości ocznych u kobiet. Medycyna Rodzinna 2004;2:95-96.
 3. Mielczarek, M. Laserowa korekcja wzroku – same plusy. Medycyna Rodzinna. 2004;4:181-183.
 4. Kowalska M, Zejda J, Bugajska J. et al. Dolegliwości ze strony narządu wzroku u pracowników biurowych zatrudnionych na komputerowych stanowiskach pracy. Medycyna Pracy. 2011;62(1):1-8.