Powrót

Suplementy diety na poprawę wzroku – czy warto stosować?

Wzrok

W obecnych czasach niewielu z nas może poszczycić się dobrym wzrokiem. Wielogodzinna praca przed komputerem, stres czy niewłaściwa dieta – to tylko niektóre z czynników szkodliwych dla oczu. Spośród różnych sposobów na poprawę wzroku, dużo mówi się o suplementach diety: witaminach i minerałach zawartych w kapsułkach lub tabletkach (1). Czym są suplementy diety i jak wybrać te najlepsze dla naszych oczu?

 

Suplementy diety – definicja

Definicja suplementów diety mówi, że stanowią one środek spożywczy, którego zadaniem jest uzupełnienie normalnej diety w substancje ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Najpopularniejszymi składnikami suplementów są witaminy i minerały. Pozostałe substancje, jakie znaleźć możemy w suplementach diety, to m.in.: aminokwasy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, surowce roślinne czy enzymy (2).

Suplementy diety dostępne są nie tylko w aptekach, ale również w sklepach spożywczych i sklepach internetowych (1). Mają one postać tabletek, kapsułek, drażetek, saszetek z proszkiem lub płynu (1, 2).

 

Lek a suplement diety

Ze względu na swoją formę i opisywane właściwości, suplement diety może być niekiedy niesłusznie utożsamiany z lekiem. Między tymi dwiema kategoriami produktów istnieją jednak zasadnicze różnice. Przede wszystkim suplementy diety zalicza się do żywności. Są one więc przeznaczone dla osób zdrowych, jako wsparcie w utrzymaniu właściwej kondycji psychofizycznej. Należy pamiętać, że suplement diety nie ma wpływu na zapobieganie czy leczenie chorób. Takie właściwości przypisuje się lekom dedykowanym osobom chorym (2).

Co więcej, produkty lecznicze muszą sprostać wielu surowym wymaganiom prawa farmaceutycznego. Oznacza to, że rodzaj i zawartość ich substancji czynnych poddawane są standaryzacji, a sposób wytwarzania – ścisłej kontroli. Suplementy diety podlegają z kolei prawu żywnościowemu, dlatego nie ciążą na nich aż tak restrykcyjne wymagania (2).

 

Suplementy diety na poprawę wzroku

W bogatej gamie suplementów diety znaleźć możemy produkty dedykowane naszym oczom i prawidłowemu widzeniu. W swoim składzie zawierają one substancje, których pozytywny wpływ na narząd wzroku został udowodniony w badaniach klinicznych. Najważniejsze z nich to: witaminy C i E, cynk, selen, zeaksantyna i luteina. (3)

 

  • Witamina C – dzięki działaniu antyoksydacyjnemu, chroni oczy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez światło. Ponadto, spowalnia rozwój retinopatii cukrzycowej i ma swój udział w profilaktyce zaćmy (4).
  • Witamina E – przeciwutleniacz zapobiegający uszkodzeniom oksydacyjnym. Jej wysokie stężenie w surowicy zmniejsza ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej oka (AMD) (4).
  • Cynk i selen – to pierwiastki, które odgrywają ważną rolę w metabolizmie siatkówki oka. Badania wykazały istnienie zależności między niedoborem cynku a zwiększonym ryzykiem wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Z kolei niedostateczna podaż selenu może sprzyjać pojawieniu się zaćmy (4).
  • Luteina i zeaksantyna – zapobiegają zaćmie oraz chronią siatkówkę oka przed niekorzystnym działaniem światła słonecznego i powodowanymi przez nie uszkodzeniami oksydacyjnymi. (4)

 

Suplementy na dobry wzrok – dla kogo?

Przyjmowanie suplementów diety na poprawę wzroku, takich jak Lutezan, zalecane jest osobom, które odczuwają pogorszenie ostrości wzroku czy zmęczenie oczu na skutek wielogodzinnej pracy przy komputerze lub długiego przebywania w sztucznie oświetlonym pomieszczeniu.

Pamiętajmy, że suplementy diety nie są w stanie zastąpić specjalistycznego leczenia, dlatego w przypadku poważniejszych problemów ze wzrokiem należy zgłosić się do okulisty.

Miejmy również na uwadze, że suplementy diety, choć nie należą do produktów leczniczych, podobnie jak one mogą wywoływać efekty uboczne i reakcje alergiczne lub wchodzić w interakcje z innymi preparatami. Przed rozpoczęciem suplementacji warto więc skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza osób przyjmujących leki, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią (1).

 

 

Przypisy:

  1. Dietary Supplements (Herbal Medicines and Natural Products) – Topic Overview. http://www.webmd.com/food-recipes/tc/dietary-supplements-topic-overview#1 Data dostępu: 27.02.2017
  2. Baraniak J, Kania M. Suplementy diety, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego a lek roślinny w świetle współczesnej fitoterapii. Postępy Fitoterapii 2015;3:177-183.
  3. Supplements for Vision and Healthy Eyes. http://www.webmd.com/eye-health/vision-supplements#1 Data dostępu: 27.02.2017
  1. Wolski T, Kalisz O, Gerkowicz M. et al. Rola i znaczenie antyoksydantów w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem chorób oczu. Postępy Fitoterapii. 2007; 2: 82-90.