Powrót

Warto dbać o wzrok w każdym wieku

Dbaj o wzrok w każdym wieku

Współczesny tryb życia sprawia, że coraz mniej osób może poszczycić się dobrym wzrokiem. Problemy z widzeniem, dotychczas kojarzone wyłącznie z okresem starości, dotykają coraz młodszych osób, w tym również dzieci. Nigdy nie jest za wcześnie, jak i za późno, by zatroszczyć się o nasz wzrok. Podpowiadamy, jak należy dbać o oczy w każdym wieku.

 

 

Wady wzroku u dzieci

Lekarze zauważają, że zaburzenia ze strony narządu wzroku pojawiają się u coraz młodszych pacjentów. Według danych statystycznych, w Polsce ok. 20% dzieci w wieku przedszkolnym zmaga się z wymagającymi korekcji problemami ze wzrokiem. (1) Do najpowszechniejszych z nich zaliczyć można wady wzroku, takie jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. (2)

Krótkowzroczność  to wada wzroku, która często zaczyna rozwijać się u dzieci w wieku szkolnym, co związane jest z wytężoną pracą wzrokową w tym okresie. Do jej powstania, poza czynnikami genetycznymi, przyczynić się może również długotrwałe napięcie akomodacyjne oka, spowodowane czytaniem, pisaniem lub korzystaniem z urządzeń elektronicznych w zbyt bliskiej odległości. (3)

 

Jak dbać o wzrok dziecka?

W utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania wzroku u dzieci istotną rolę pełni zdrowa dieta. Powinna ona obfitować przede wszystkim w luteinę – dobroczynny dla oczu składnik, który chroni je przed promieniowaniem UV. Luteinę znajdziemy w liściastych warzywach, takich jak szpinak i jarmuż, a także w brokułach czy cukinii. Bardzo pożyteczne są również kwasy omega-3, obecne w rybach: tuńczyku, makreli i łososiu. (1)

Chrońmy oczy dziecka przed długotrwałym wpatrywaniem się w ekrany telefonów i komputerów. (1) Znacznie bardziej korzystna dla wzroku jest aktywność na świeżym powietrzu, co zostało potwierdzone w badaniach. Eksperci dowiedli, że dodatkowe 40 minut dziennie, spędzane poza domem, wiąże się ze spowolnieniem rozwoju krótkowzroczności u badanych dzieci w wieku szkolnym. (4)

 

Wzrok u osób dorosłych

Statystyki dotyczące wzroku u osób dorosłych nie napawają optymizmem. Prawie połowa Polaków w wieku 16-54 lat skarży się na kłopoty z widzeniem. (1) W skali światowej, wyniki przedstawiają się równie pesymistycznie. Około 246 milionów ludzi zmaga się z obniżeniem ostrości wzroku, a 39 milionów cierpi na ślepotę. (5)

Za te niekorzystne zmiany odpowiada przede wszystkim proces starzenia. Z upływem czasu nasze oczy stopniowo tracą zdolność akomodacji, co prowadzi do wady wzroku, zwanej starczowzrocznością. Dotyka ona osób w średnim wieku i objawia się niemożnością czytania drobnego tekstu lub trudnościami w dokładnym spostrzeganiu bliskich przedmiotów. (5)

Problemy z widzeniem mogą wynikać ponadto z mniejszej reaktywności źrenicy na światło, zawężenia pola wzrokowego i obniżonej wrażliwości na barwy. Z wiekiem, w obrębie pola widzenia obserwujemy również tzw. męty, określane “latającymi muszkami”. (5)

Opisane zmiany w zakresie narządu wzroku bywają uciążliwe dla codziennego funkcjonowania, jednak często możliwa jest ich korekcja, np. przy użyciu odpowiednio dobranych okularów. Poważniejszym zagrożeniem dla osób w wieku dojrzałym są choroby oczu, takie jak: zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. (5)

 

Jak polepszyć wzrok u osób dorosłych?

Chociaż dane na temat wzroku osób dorosłych mogą budzić niepokój, to niosą one ze sobą również nadzieję. Według ekspertów, 80% wszystkich przyczyn pogorszenia widzenia można leczyć lub im zapobiegać. (5) Nie sposób zatem przecenić istotnej roli profilaktyki schorzeń oczu, opierającej się przede wszystkim na zdrowym trybie życia. Przestrzeganie zasad zbilansowanej diety i właściwej higieny pracy pozwoli nam cieszyć się dobrym wzrokiem, pomimo upływu czasu.  Zasady te możemy wdrożyć na każdym etapie dorosłego życia. Oto najważniejsze z nich:

 

  • Wybierajmy produkty żywnościowe zawierające korzystne dla oczu składniki: luteinę, witaminy C i E, beta-karoten, cynk i selen. (6)
  • Naszą dietę możemy wspomóc o specjalistyczne suplementy, przeznaczone poprawie wzroku (np. Lutezan z luteiną).
  • Chrońmy oczy przed szkodliwymi dla nich czynnikami: promieniowaniem UV, dymem papierosowym, suchym powietrzem.
  • Podczas pracy zadbajmy o równomierne oświetlenie i utrzymanie odpowiedniej odległości od monitora (min. 70 cm). (1)

Przypisy:

  1. Krawczyk K. Jak dbać o wzrok? http://okulistyka.mp.pl/zdroweoczy/151481,jak-dbac-o-wzrok Data dostępu: 15.03.2017
  2. Nurmi D. Children’s Vision and Eye Care Basics. http://www.webmd.com/eye-health/features/your-childs-vision#1 Data dostępu: 15.03.2017
  3. Pogrzebielski A. Wady wzroku u dzieci. http://pediatria.mp.pl/lista/61428,wady-wzroku-u-dzieci Data dostępu: 15.03.2017
  4. Can More Outside Time Help Kids’ Eyesight? http://www.webmd.com/children/news/20150915/children-outdoors-eyesight#1 Data dostępu: 15.03.2017
  5. Langwińska-Wośko E, Lis M. Czy pacjent w podeszłym wieku musi źle widzieć? Najczęstsze przyczyny pogorszenia ostrości wzroku u starszych pacjentów. Przewodnik Lekarza. 2016;3(2):195-201.
  6. Supplements for Vision and Healthy Eyes. http://www.webmd.com/eye-health/vision-supplements#1 Data dostępu: 15.03.2017