Powrót

Zakłócone lub nieostre widzenie – podstawowe przyczyny

Nieostre widzenie

Zaburzenia widzenia w postaci osłabienia ostrości wzroku mogą mieć wiele przyczyn.  Objawy takie jak zakłócone lub nieostre widzenie, najczęściej wiążą się z wadami wzroku i są w łatwy sposób korygowane przy użyciu szkieł okularowych. Czasami jednak przyczyn pogorszenia wzroku należy upatrywać w różnych chorobach, nie tylko tych okulistycznych (1).

 

Jak objawiają się zaburzenia widzenia?

Nieostre widzenie, trudności w dostrzeganiu bliskich lub oddalonych przedmiotów – to podstawowe sygnały pogorszenia wzroku. Zwykle są one konsekwencją starzenia się oczu i nie stanowią powodu do obaw. Niektóre zmiany w ostrości widzenia pojawiają się jednak nagle lub dotyczą jednego oka. Możemy również doświadczać zawężenia pola widzenia lub ubytków w jego zakresie oraz dodatkowych wrażeń wzrokowych: błysków, mroczków czy „mętów”. Tego rodzaju objawy powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u specjalisty, ponieważ mogą być sygnałem poważnych schorzeń (1, 2).

 

Przyczyny zaburzenia widzenia – choroby okulistyczne

Wśród częstych przyczyn pogorszenia wzroku wymieniane są choroby oczu, takie jak: zaćma, jaskra oraz zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. W przypadku zaćmy (katarakty), polegającej na zmętnieniu soczewki, chorzy obserwują u siebie pogorszenie ostrości wzroku do dali i bliży, a także inne objawy: jednooczne podwójne widzenie, trudności w widzeniu po zmroku czy zmianę w percepcji barw (3, 4).

Jaskra to choroba, która cechuje się podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym i związanymi z nim zmianami w polu widzenia. Pierwsze oznaki jaskry otwartego kąta mogą być trudne do zauważenia. Należy do nich przede wszystkim nieostre widzenie, które daje o sobie znać wcześniej niż w przypadku osób zdrowych i stopniowo postępuje. W przeciwieństwie do jaskry otwartego kąta, jaskra zamykającego się kąta objawia się w sposób nagły i przybiera formę tzw. ostrego ataku. Chorzy doświadczają niespodziewanego, znacznego pogorszenia ostrości wzroku, silnego bólu gałek ocznych i głowy, światłowstrętu oraz łzawienia oczu, a wokół źródeł światła obserwowane są tęczowe koła (1, 4, 5).

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest schorzeniem, które przybiera postać suchą lub wysiękową. Postać sucha dotyczy 85%-90% wszystkich pacjentów z AMD oraz ujawnia się w sposób łagodny i stopniowy. Do pierwszych sygnałów choroby należą m.in.: nieostre widzenie z bliskiej odległości (np. przy czytaniu i pisaniu), jak również pogorszenie wzroku po zmierzchu. Wraz z rozwojem choroby, pojawić się może falowanie lub krzywienie obrazu oraz spostrzeganie przedmiotów większymi bądź mniejszymi niż są w rzeczywistości, a w centrum pola widzenia obserwowana jest czarna lub szara plama (4, 6).

 

Inne przyczyny pogorszenia wzroku

Nieostre widzenie, zaburzenia w percepcji kształtów, przejściowe zaniewidzenia czy fenomeny wzrokowe (np. błyski), choć związane bezpośrednio z narządem wzroku, mogą świadczyć o innych chorobach. Oto niektóre z nich:

 

 • Cukrzyca – jej następstwem są zmiany w obrębie siatkówki i plamki żółtej oka (tzw. retinopatia cukrzycowa). Cukrzyca odpowiada za pogorszenie ostrości wzroku, pojawianie się mętów w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach – za ślepotę (7).
 • Migrena – migrenowym bólom głowy często towarzyszą objawy ze strony narządu wzroku: zaburzenia ostrości widzenia, nadwrażliwość na światło, przemijające ubytki w polu widzenia oraz błyski czy zygzakowate linie przed oczami (7).
 • Stwardnienie rozsiane (SM) – jednymi z pierwszych oznak SM są te dotyczące oczu. Obejmują one zwykle: nieostre widzenie (często w jednym oku), trudności w rozpoznawaniu kolorów oraz ból przy poruszaniu oczami (7).
 • Guz mózgu – o jego obecności świadczyć może nieostre widzenie w połączeniu z innymi niepokojącymi symptomami, takimi jak: senność, uporczywy ból głowy, nudności, napady drgawkowe czy wymioty (7).

 

 

Przypisy:

 1. Bartoszek K. Zaburzenia widzenia (zaburzenia czynności narządu wzroku). http://neurologia.mp.pl/objawy/150083,zaburzenia-widzenia-zaburzenia-czynnosci-narzadu-wzroku Data dostępu: 11.03.2017
 2. Koblańska M. Oczy: nie wolno lekceważyć żadnych objawów. Przewodnik Lekarza. 2016;3(2):202-203
 3. Szaflik J, Izdebska J, Zaleska A. Zaćma – najczęstsza przyczyna uleczalnej ślepoty. Przewodnik Lekarza. 2000;2(10):78-86
 4. Understanding Vision Problems – Symptoms. http://www.webmd.com/eye-health/understanding-vision-problems-symptoms#1 Data dostępu: 11.03.2017
 5. Szaflik J, Izdebska J, Tesla P. Jaskra. Przewodnik Lekarza. 2000;2(10):88-96
 6. Skłodowska A, Szaflik J. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. http://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobysiatkowki/128135,zwyrodnienie-plamki-zwiazane-z-wiekiem Data dostępu: 11.03.2017
 7. Why Is My Vision Blurry? http://www.webmd.com/eye-health/why-is-my-vision-blurry#1 Data dostępu: 11.03.2017